Na 100 tisíc hypoték pocítí úrokový šok v důsledku refixace
Rok 2018 si pamatujeme coby rok, kdy sílil fenomén nákupu investičních bytů. Hypoteční sazby byly oproti současnosti třeba jen třetinové. Vzhledem ke stále rostoucím životním nákladům a již zmíněným sazbám, se může část majitelů nemovitostí rozhodnout k prodeji.
14. 4. 2023Česká národní banka tehdy přistoupila k utažení podmínek pro získání úvěru, souvztažně s pětiletou úrokovou fixací tak byl v daném roce vysoký objem hypoték, které momentálně čekají na refixaci. V době, kdy tento masivní nákup nemovitostí přetrvával, si lidé půjčovali za sazby mezi 2,26 a 2,90 procenta. Letošní refixace se jim tak vzhledem k sazbám kolem šesti procent více než dvojnásobně prodraží. Vzhledem ke zvýšení úrokových sazeb lze předpokládat, že lidé, kteří budou mít svůj rozpočet napnutý, budou své investiční nemovitosti prodávat. Mnohem horší situace nastane pro ty, kteří nemovitost kupovali coby vlastní bydlení, i tito lidé se mohou potkat s otázkou, zda refixace bude v souladu s jejich rozpočtem.
V porovnání s loňským rokem se však situace přiklání k lepšímu. Loni úrokový šok mezi starou a novou hypoteční sazbou byl 4 procenta, momentálně se rozdíl snížil na 3 procenta a stále se snižuje směrem ke 2,5 procentům.